Jos kaipaat joulupöytään jotain jouluisan näköistä tarjottavaa, tässä olisi helppo ohje tarjolla. Helpotimme tällä ohjeella myös lasten kihisevää joulunodotusta ilman taikinoiden vaivaamista. Eli luvassa on kivaa yhteistä tekemistä ja makeaa syötävää kahvipöytään.
Ei muuta kuin joululaulut soimaan taustalle, essut päälle ja puuhaamaan!

Oreo-joulupallot
Tarvikkeet:
1 levy suklaata (minulla oli pandan suklaalaevy 145 g ja se riitti 12 keksille)
1 pkt oreo-keksejä (kaksi keksiä jäi yli – myös Dominot käyvät oikein hyvin!
kakun koristeita, strösseleitä, nomparelleja – koristeita makusi mukaan
Ohje:
Sulata valkosuklaa mikrossa tai vesihauteessa pikkuhiljaa. Valkosuklaa on herkkä palamaan.
Tökkää oreo-keksin täytteeseen haarukka ja dippaa keksi sulassa suklaassa, valuta ylimääräinen suklaa pois. Oreo on melko herkkä halkeamaan, joten varovaisesti näidenkin kanssa (ensi kerralla ostan dominoita, ne ovat kestävämpiä)
Aseta suklainen keksi leivinpaperin päälle ja ripottele sen pinnalle koristeita.
Laita keksit pakastimeen noin 10 minuutiksi.
Valmis!
Jos keksejä jää, ne voi säilyttää jääkaapissa.


Helpot leivontaohjeet ovat mielestäni ihan parhaita. Joskus voi myös hieman oikaista ja käyttää ”puolivalmisteita” eli tässä tapauksessa näitä kaupan valmiita keksejä. Ohje on myös siitä mukava, että se on helposti muokattavissa – jouluisan makuelämyksen saat, kun valitset keksit piparitäytteellä. Ja keksit voi tehdä vaikka oman sisustuksen mukaisesti valitsemalla haluamasi värisen suklaan tai värjäämällä valkosuklaan elintarvikevärillä minkä väriseksi vain. Myös koristeet voi tietysti valita sisustuksen tai vaikka mielentilan mukaan 😁 Voit myös värjätä vain puolet keksistä, pursottaa niihin vihreäksi värjätyllä suklaalla kuusen muotoisen kuvion tai ihan mitä vain keksit!
Ohje on myös helppo lasten kanssa tehtäväksi. Jos haarukan tökkääminen täytteeseen tuntuu lasten käsissä hankalalta, voi keksin tiputtaa kokonaan sulaan suklaaseen ja pyöräyttää siellä kerran ja nostaa sitten pois joko haarukalla tai lusikalla.
Sisustustekstiilit ovat joulun alla monesti jouluisia, mutta erilaiset tarjottavat saman näköisiä vuoden ajasta huolimatta. Ehkä tämän tyylisillä ohjeilla saa myös tarjottavat pukeutumaan jouluasuun 😊
Mukavia leivontahetkiä!
t. Tiina